Przejdź do treści
Laboratorium Badawcze Struktur Przyspieszających
Stanowisko badawcze struktur przyśpieszających, zbudowane w ramach projektu CentriX, to otwarta i modułowa konstrukcja do świadczenia usług badawczych oraz wykonania struktur przyśpieszających na rzecz instytucji naukowych i komercyjnych na rynkach krajowych oraz zagranicznych. Oferowana technologia obejmuje akceleratory dla pełnego spektrum energetycznego od 1 do 15 MeV znajdująca zastosowanie w badaniach nieniszczących, kontroli ładunków wielkogabarytowych, radioterapii medycznej, sterylizacji i modyfikacji materiałów, a także w ochronie środowiska do redukcji zanieczyszczeń w wodzie i powietrzu. Jest to jedyne w Polsce stanowisko badawcze o takiej charakterystyce, które zostało zaprojektowane przez specjalistów z Zakładu Aparatury Jądrowej Narodowego Centrum Badań Jądrowych, zajmujących się od wielu lat budową akceleratorów do zastosowań w medycynie i przemyśle
1. Podzespół do obróbki i testów z mocą wcz

Uruchomienie i testy struktur akceleracyjnych pracujących przy częstotliwości rezonansowej 3 GHz i mocy mikrofalowej do 3 MW. Pomiar wydajności mocy dawki oraz energii wiązek elektronowych 1-12 MeV oraz wiązek fotonowych 1-15 MV. Praca impulsowa rzędu µs przy repetycji wyzwalania do 1 kHz. Maksymalne gabaryty struktur akceleracyjnych φ350 x 2000 mm (średnica x długość), maksymalna masa 150 kg. Pomiary są wykonywane certyfikowanymi urządzeniami dozymetrycznymi.

2. Podzespół do pomiarów wyrzutni elektronów

Badanie prądu emisji elektronów w funkcji odległości od katody wyrzutni typu triodowego i diodowego. Możliwość zasilania katod wyrzutni triodowych prądem do 2 A przy ujemnym potencjale do -15 kV oraz katod wyrzutni diodowych prądem do 30 A przy ujemnym potencjale do -35 kV. Praca impulsowa rzędu µs przy repetycji wyzwalania do 0,5 kHz.

3. Endoskop

Badanie wizualne jakości materiałów oraz połączeń lutowanych, spawanych i mechanicznych w miejscach trudnodostępnych, w otworach o minimalnej średnicy 6mm. Badanie prowadzone w środowiskach wolnych od smarów, pyłów, zanieczyszczeń chemicznych, radiacyjnych, ładunków elektrycznych oraz temperatur powyżej 40⁰C. Możliwość wykonania zapisu z badania (zdjęcia, filmy) w naturalnej kolorystyce oraz w skali szarości.

4. Znakowarka laserowa

Pole robocze 150×150 mm, wysokość znakowanych detali do 170 mm. Materiał obrabiany: metal.

5. Ploter laserowy

Pole robocze 400×600 mm, wysokość znakowanych detali do 10 mm. Materiał obrabiany: tworzywa sztuczne, drewno.

6. Aparatura do obróbki termiczno-próżniowej

Możliwość odgazowania zamkniętych komór próżniowych metodą wygrzewania konwekcyjnego w temperaturze do 300⁰C. Maksymalne gabaryty komór φ700 x 2200 mm (średnica x długość), maksymalna masa 250 kg.

Kontakt
Stanowisko Badawcze Struktur Przyśpieszających:

mgr inż. Renata Gabryel
Koordynator Sekcji Produkcji Struktur Akceleratorowych/PA
renata.gabryel@ncbj.gov.pl

Sekretariat:
monika.zylka@ncbj.gov.pl
agata.pataj@ncbj.gov.pl
22 273 21 00

Skip to content